Prechod na navigáciu vodorovná Prechod na navigáciu Hlavné menu
Historický šerm

Články

Povesť zo Spiš. hradu o krásnej Hedvige (január 1998)

       Boršu, pán Spišského hradu, napadol raz so svojim vojskom vodcu Poliakov, pána Juffskyho. V boji zabil Boršu jediného syna Juffského. Juffský v návale bolesti za synom prisahal, že krvavo pomstí svojho syna.Po krutom boji sa vrátil Boršu na Spišský hrad, kde ho čakalo prekvapenie. Manželka povila krásne dievčatko, lenže život ľúbezného nemluvniatka vyžiadal život mladej matky, povestnej krásavice. Toto neočakávané nešťastie veľmi pokorilo hradného pána, ktorý v bolestnom cite straty milovanej manželky všetku pozornosť venoval svojmu dieťaťu, pomenujúc ho Poteškou.
      Medzitým Boršu na rozkaz kráľa musel so svojím mužstvom tiahnuť do boja. Pred odchodom zveril Potešku vlastnej sestre Hedvige, prikazujúc jej, aby na Potešku dávala pozor ako na vlastné oči. Kým Boršu bojoval za kráľa, Juffsky rozmýšľal ako sa pomstiť. Vymylel diabolský plán. Poslal najkrajšieho junáka zo svojej družiny, poľského šľachtica Stanislava, aby prejavom svojej lásky k Hedvige, jej natoľko pomiatok hlavu, aby ho pustila do hradu. Hedviga bola z počiatku obozretná, vytrvale odporovala každému pokusu opustiť hrad, ale neskoršie zmámená milotou a krásou Stanislava, povolila, a zabudnúc na Potešku, česť, sľub a povinnosti, jedného tmavého večera odišla na označené dostaveníčko mimo hrad. Kým počúvala krásne slová lásky poľského junáka, zbytok družiny vtrhol do hradu a ukradol Potešku. Keď sa o tom dozvedel Boršu, ihneď sa vrátil a tiahol so svojím vojskom pod hrad Juffského, kde žiadal vydanie svojej dcéry. Juffsky vystúpil na najvyššiu vežu svojho hradu s Poteškou na rukách a takto odpovedal: “Čo odtiaľ padne, padne do večného hrobu.” a zhodil dieťa do priepasti pod hradom. Boršu po ukrutnej scéne stratil vedomie a k životu ho prebrali až doma. Rozkázal postaviť klát na nádvorí a chytiac sestru Hedvigu za vlasy, vlastnoručne jej zoťal hlavu.
      Odvtedy, za mesačných nocí, badať na hradných múroch chodiť dievča v bielom rúchu s vlajúcimi vlasmi, s pásom okolo drieku, na páse zväzok kľúčov a beda tomu dievčaťu (ako ľud medzi sebou hovorí ) na ktoré hodí kľúče, tak tá bude počarená.


 

webygroup

dnes je: 21.4.2019

meniny má: Ervín

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
Markepee, s.r.o.


932362

Úvodná stránka