Prechod na navigáciu vodorovná Prechod na navigáciu Hlavné menu
Historický šerm

Články

O školách šermu od Petra Kozu (2007)

BULLETIN - ŠERMIARSKE ŠKOLY 2007 v Lome nad Rimavicou,
organizované Ivanom Beličkom a prognóza na rok 2008 u Kamila Fojtíka.

Vážení priatelia,

Dovoľte mi urobiť krátke resumé zo šermiarskych škôl 2007 na Slovensku a povedať pár slov k prognóze ďalších škôl.
Možno si poviete – načo, keď už ubehol taký dlhý čas od ich konania.
Je to preto, že bezprostredne po školách som to nestíhal a teraz si to pokladám za povinnosť vzhľadom na blížiaci sa cyklus škôl roku 2008.
Nebudem hodnotiť minulé školy, to nech urobia tí, ktorí sa ich zúčastnili. Chcem len krátko a vecne popísať, čo sa udialo a čiastočne kto aké výsledky dosiahol.
Predtým sa však ešte chcem zmieniť o možnosti ukončiť svoje pôsobenie ako vyučujúci na týchto školách. Pokladám za nevyhnutnú poctivosť voči šermiarskej obci podať v tejto veci vysvetlenie a prognózu.
Asi nie je tajomstvom, že na zhoršený zdravotný stav sa sťažujem už niekoľko rokov. Známi a priatelia či už ako lichotenie, alebo ako zľahčujúce odmietnutie na to hovorili rôzne tie slovné väzby ako: ale prosím ťa, veď skáčeš ako mladík! Alebo: ty tu budeš ešte roky!
Pravda je, že mám problémy so srdcom a vysoký tlak a k tomu sa depresívne pridala roztrhnutá šľacha, ktorá drží ramenný sval na pravej ruke. Operácia nepomohla a ani táto sezóna neukázala, akou mierou som schopný pomýšľať na pokračovanie v „učiteľovaní“. Nie že by som nechcel učiť, ale nerád by som dostával svoju mzdu nezaslúžene a ešte neradšej by som sa jej doprosoval ako almužny.
Mám našťastie slušný počet žiakov a preto verím, že návyk chodiť na školy nepominie s mojím odchodom a ostáva mi len ľutovať, že nemám v každej škole nasledovníkov v takých vysokých aprobáciách, aby som mohol odísť s vedomím, že som sa o každú z nich dostatočne postaral. Jedna z trpko - povznášajúcich stránok učiteľovania je totiž poznanie, že až dôkaz úplnej nepotrebnosti je mierou dokonalého učiteľovho úspechu. Upokojuje ma len to, že v prírode a v ľudskej spoločnosti ako v jej vernom odraze je to tak zariadené, že len čo sa niekde vytvorí vákuum, zaplní sa.
Tak aj ja, len čo prestanem pôsobiť, nájdu sa iní učitelia – a ostáva len dúfať, že budú lepší o toľko, o koľko sa nám podarilo latku posunúť nahor. Ja samozrejme lobujem za žiakov z dielne Magisteria, školy, ktorú som zakladal a dlho viedol. Nie som však jedinou lampou v tme a sú tu šermiari, ktorí neodvodzujú svoje umenie od mojej školy, ale ktorých umenie si vysoko vážim. Ja sám som bol v mnohých ohľadoch samoukom a preto by bolo arogantné zaznávať „samouctvo“ iných. Mal som však to šťastie, že mojím učiteľom (i keď len krátko) bol šermiarsky majster Jozef Benedik a niekoľko skvelých športových šermiarov a ľudí na čele s Pavlom Zvalom, ktorí ma oboznámili so základnými zásadami šermu ako takého a bez dodržania ktorých šerm „nefunguje“. Preto chcem apelovať na to, aby tí, ktorí po mne ponesú fakle poznania na to mysleli.
Dúfam, že než sa definitívne šermiarsky odmlčím, stihnem ešte vydať akýsi „návod“, ako sa orientovať v prístupe k šermu a ako ho úspešne učiť. (Pokiaľ to dovtedy bude ešte potrebné!)
Zatiaľ sa však nechcem definitívne pochovávať a aj Kamilovi Fojtíkovi som povedal, aby pre ďalší ročník škôl vypísal predbežne všetky kombinácie, pretože dovtedy sa ešte bezbolestne bude možné rozhodovať, na čo sa budem cítiť a v čom sa budem musieť oprieť o svojich nástupcov.
Toto je zároveň miesto, kde chcem poďakovať všetkým, ktorí sa na organizovaní škôl podieľali od ich vzniku. O nich, o škole a jej genéze, ako aj o aprobovaných učiteľoch školy sa zmienim v ďalšom článku, ktorý ale chcem písať s iným zameraním a preto ho nebudem vsadzovať do tohoto bulletinu.
2

Ktoré školy teda prebehli?
Nebudem sa orientovať ani na suchú reč štatistiky – to prenechám Ivanovi Beličkovi, ak bude pokladať za potrebné uverejniť množstvá frekventantov jednotlivých školách, či dokonca ich menné zoznamy a prípadné dosiahnuté stupne. Chcem však o jednotlivých behoch povedať niekoľko slov a upriamiť pozornosť na niektorých spoluvyučujúcich. Tí, ktorých v nej vymenúvam sú úctyhodní tým, že sa chcú učiť, zlepšovať a učiť iných a preto sú to oni, ktorí aktívne prispievajú k šermiarskej vzdelanosti medzi historickými šermiarmi.
Prvá v poradí bola Talianska škola pre pokročilých, na ktorej mi asistoval skvelý Peter Vytopil. Napriek môjmu handicapu a aj vďaka Petrovej pomoci sa nám podarilo dostať sa v téme hodne ďaleko a nemalú zásluhu na tom mali účastníci, medzi ktorými boli viaceré „esá“ slovenského historického šermu.
Druhá a tretia boli Nemecké školy, pokročilá a začiatočnícka. Na oboch mi asistoval Peter Steiner, ktorý pritom obhájil stupeň podmajter a vstúpil tým do majstrovského stavu. Príjemné boli aj výsledky šermiarov zo Slovinska, (Slovenija) ktorých účasť na školách na Slovensku sa už stáva tradíciou.
Nasledovala škola šable, na ktorej mi striedavo asistovali Ivan Belička a Miroslav Krásny zvaný „Batles“, obaja ako spolucvičiaci frekventanti školy. Opäť sa tu zišla šabľová „elita“, ktorá tlačila latku hore – ale musím povedať, že tu sa môj ramenný handicap prejavil v najväčšej miere a preto sa neodvážim povedať, či sme dosiahli veľa, alebo málo.
Po nej prišla opäť pokročilá Nemecká škola, pre ktorú sme si pôvodne robili ambíciu, že bude školou na stupni III. Vďaka rôznym okolnostiam, vrátane môjho handicapu sme však zvolili kompromis a vznikla trochu pokročilejšia škola pre pokročilých. Potešujúca bola účasť mladých šermiarov na nej, ktorí nielen že držali krok s pomerne vysoko nasadenou latkou, ale dosiahli aj na ich mladosť vysoké hodnotenia. Na tejto škole asistoval opäť Peter Steiner ako cvičiaci frekventant a sparingpartner. Je logické, že žatva vysokých stupňov vo výsledkoch aprobácií tomu zodpovedala.
Súbor škôl uzavrela škola meč a štít, ktorá mi trochu vrátila sebavedomie, pretože pri nej som najmenej pociťoval nemohúcnosť pravej ruky a myslím, že smiem povedať, že bola vyvážená a že sme v nej s pomerne vysokou ambíciou naplnili rozsah učiva.
Obe školy, šabľa a meč&štít, boli deklarované bez deliacej čiary pokročilá-začiatočnícka a v oboch sa nám podarilo dosiahnuť pokročilý štatút výsledkov, čo pokladám za úspech, pretože nie každý z frekventantov mal „na to“ pri začiatku školy.
Ostáva len ľutovať, že Francúzska, ani Španielska škola sa nekonali.
Vyzdvihnúť treba vynikajúcu organizáciu školy, čo našťastie na školách oboch tradičných organizátorov Ivana Beličku a Kamila Fojtíka patrí k štandardu. Niektoré „detské“ nemoci školy (strava, čaj a pod.) sú povinnou daňou detskému školskému prostrediu a dúfam, že neskalili nikomu zážitok z jej absolvovania. Veľmi príjemné boli hostiny na rozlúčku a ja by som sa chcel len dodatočne ospravedlniť účastníkom, že som na väčšine nemohol zotrvať, pretože ma povinnosti volali do Bratilavy a do Nemiec.

Pre budúcu školskú sezónu sme sa s Kamilom Fojtíkom predbežne dohodli na celom rozsahu škôl v poradí:
Nemecká I., Nemecká II., Meč a štít + tyčové zbrane, šabľa, talianska I., Talianska II. Španielska a nakoniec Francúzska. Ak sa udeje Španielska škola, pravdepodobne ju budem vyučovať v dvoch – až troch jazykoch, kvôli záujemcom zo zahraničia.
Samotné vyučovanie prebehne ešte podľa konzervatívneho modelu, pravdepodobne naposledy.

3

Všetky školy chcem totiž viesť so zameraním pedagogicky nasmerovať asistujúceho, aby mohol viesť túto školu v nasledujúcom roku 2009 samostatne a ja aby som potom prišiel len na jeden učebný deň a na po ňom nasledujúcu aprobáciu. (Na tento model ma nasmeroval Ivan Belička a bude spravodlivé, aby sa u neho aj v praxi overil – ale s dobre pripravenými vyučujúcimi už z tohto roku.)
Budeme sa usilovať preto mať k dispozícii tých najskúsenejších.

Ďakujem za láskavú pozornosť čitateľom, ktorí vydržali čítať do konca a želám všetkým účastníkom škôl – minulých i budúcich, aby prežili chvíle triumfov zoči voči divákom, pretože tí sú nemilosrdným protivníkom, ak ich sklamete, ale nešetria uznaním, ak ich uspokojíte. Želám veľa harmónie v šerme s partnermi, pretože šerm ju vie poskytnúť tomu, kto ju hľadá a je pre ňu zrelý.

Peter Koza.


 

webygroup

dnes je: 18.8.2019

meniny má: Elena, Helena

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
Markepee, s.r.o.


952759

Úvodná stránka