Prechod na navigáciu vodorovná Prechod na navigáciu Hlavné menu
Historický šerm

Články

Kresadlo (február 2000)

je jedno z najstarších zariadení na prípravu ohňa. Grécka mytológia ho spojuje už s menom Promethea. Kresadlá boli nájdené v kolových stavbách a udržali sa až do novoveku. Podstatou kresania ohňa je, že nárazom kameňa (pazúrika a pod.) na oceľ (ocieľku) odlietajú z nej malé častice železa, ktoré sa na vzduchu samovoľne zapaľujú a prenášajú svoje teplo na látky ľahko zápalné (hubku, práchno). Vreckové kresadlá boli ploché železné škatule, ktorých postranné steny slúžili zároveň ako ocieľka a ktoré malo pod viečkom kameň a hubku. Dokonalejšia forma zo XVI. storočia používala ozubené oceľové kolieska. V novej dobe bol vynájdený princíp kresadiel opätovného upotrebenia vo vreckových a podobných zapaľovačoch, pričom ocieľka je nahradená pyroformnou zliatinou a kameň ozubeným oceľovým kolieskom alebo niečím podobným.
Čo sa týka výroby a používania kresadla, nie je to s ním také jednoduché, hoci samotne vypadá naozaj jednoducho. Niekto by povedal, že je to len kus ohnutého železa, ktorý nie je problém vyrobiť a neskôr používať. Tento názor je naozaj v niečom pravdivý. Ale len v spôsobe výroby. Kresadlo vyrobí ktorýkoľvek kováč, prípadne aj amatér tohto remesla ako som ja a netrvá to vôbec dlho. Problém ale spočíva v tom, z akého železa ho je potrebné vyrobiť a najmä ako ho zakaliť aby bolo naozaj funkčné. Ono nejakú tu jednu dve iskričky vykreše ktorékoľvek železo, ale ide skôr o to, aby pri jednom kresnutí kameňom na kresadlo iskry sršali. Dobré je železo starých otcov používané na pilníky, skúšal som to a môžem povedať, že to funguje. Inak je na kresadlo potrebné použiť kvalitnú oceľ, ktorá sa používa pri výrobe čepelí našich zbraní a následne po vykutí ju dobre zakaliť.
Nemenej dôležitou súčasťou kresadla ako nástroja na zapaľovanie ohňa je kameň. Musím sa priznať že po vykutí niekoľkých kresadiel mi ani jedno nehádzalo iskry tak, ako kresadlo ktoré som si neskôr kúpil práve kvôli tomu, že s mojimi výrobkami som nebol spokojný. Príčina ale nebola v samotných výkovkoch, ale v kameni, ktorý som do vtedy používal.
Najvhodnejším kameňom na kresanie sú rôzne amorfné prípadne mikrokrištalické odrody kremeňa, najmä chalcedón a jeho opalizované odrody ako jaspis a pazúrik, prípadne menej vzácny silicit – rohovec. Nájsť je ich možné na rôznych miestach Slovenského Rudohoria ako aj ich konkrécie vo vápencových masívoch po celom Slovensku, ale odporúčal by som ich nákup v geologických obchodoch s nerastami. Je ich tiež možné zakúpiť aj v Poľovníckych potrebách, ale tam majú tieto už opracované do zámkov kresadlových zbraní a ich veľkosť nepresahuje 2*2 cm čo je na použitie ako kresacieho kameňa do ručného kresadla nevhodné. Cena jedného takéhoto kamienka sa pohybuje okolo 100,- Sk.
Dôležitou skutočnosťou pri kresaní je najmä ostrosť hrán kameňa, ak kameň nemá hrany ostré, je potrebné ho opracovať do takéhoto tvaru. S tupými hranami sa Vám síce môže podariť vykresať nejaká tá iskra, ale sa len nadriete, prípadne si obijete hánky a oheň s ňou nezapálite. To bola aj hlavná príčina, prečo moje prvé kresadlá neiskrili tak, aby som bol s nimi spokojný.
Tvar kresadiel ktorý som vyrábal je vlastne tým najjednoduchším tvarom a je daný historickým vývinom. Ako bolo vyššie spomenuté, používali sa ale aj iné kresadlá napríklad v tvare škatuliek, ktorých stena bola ocieľkou a vo vnútri sa uchovával kameň aj práchno. Kresadlo môže byť aj len v polovičnej veľkosti (na dva prsty), prípadne sa ako kresadlo používal chrbát kvalitného noža na to prispôsobený (tiež som to vyskúšal a je to funkčné, len si človek musí dávať väčší pozor na porezanie sa).
Niekedy v budúcom čísle by som sa ešte venoval kresacej hubke a práchnu ako prostriedku, ktorý slúžil na zapálenie kresadlom. Ale to až neskôr, keď sám vyskúšam rôzne druhy práchna a hubiek a úpravy týchto materiálov.

ib
 


 

webygroup

dnes je: 21.4.2019

meniny má: Ervín

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
Markepee, s.r.o.


932307

Úvodná stránka